DWM-24-53-G-S-268
Samtec
200-DWM2453GS268
DWM-24-53-G-S-268
Mfr.:
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors .050 x .100 Flex Stack
ECAD Model:
Availability
Stock:
101 Can Dispatch in 5 Days
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Board to Board & Mezzanine Connectors
RoHS:
Headers
24 Position
1.27 mm (0.05 in)
1 Row
Solder
Vertical
6.8072 mm
1 A
- 55 C
+ 125 C
Gold
Phosphor Bronze
Liquid Crystal Polymer (LCP)
DWM
Tube
Application: Polarization for Single or Double Row Design Upto 100 Pins
Brand: Samtec
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Flammability Rating: UL 94 V-0
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Board to Board & Mezzanine Connectors
Factory Pack Quantity: 19
Subcategory: Board to Board & Mezzanine Connectors
Tradename: Flex Stack
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Flexible Stacking Connectors
Samtec Flex Stacking Board Connectors feature a large variety of board-to-board connectors with design flexibility. These Samtec board-to-board connector systems are available in a variety of pitches, densities, stack heights, orientations, and other standard or modified options, making it easy to find the right connector for any application. Flex-Stack options include one-piece, low profile pass-through, elevated, hermaphroditic, shrouded, coplanar, parallel, and perpendicular. Post heights are adjustable in increments of 0.005” (0.13mm).