MPB02-1C54-R-CAP-R-D
Same Sky
490-MPB021C54RCAPRD
MPB02-1C54-R-CAP-R-D
Mfr.:
Description:
Pushbutton Switches Push Button, SPDT, 5.4mm Push, Right Angle Terminal, Red Cap, TH
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
9 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Same Sky
Product Category: Pushbutton Switches
RoHS:
Standard Switches
Sealed
Non-Illuminated
SPDT
Bracket Mount
ON - (ON)
Plunger
14 mA
28 VDC
PC Pin
Red
Gold
Bulk
Brand: Same Sky
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Maximum Operating Temperature: + 80 C
Product Type: Pushbutton Switches
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Switches
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
Push Button Switches
Same Sky Push Button Switches offer packages as small as 9mm x 6mm, a minimum profile of 5mm, and momentary or maintained versions. These switches feature SPST, SPDT, or DPDT circuit types, as well as off-(on), on-(on), or off-on switch functions. Push button switches from Same Sky have various mounting styles, including panel-mount, surface-mount, or through-hold. Additionally, these models are available with multiple actuator types and colors. Several IP-rated and illuminated options are also available.