ST732M36R
STMicroelectronics
511-ST732M36R
ST732M36R
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators 300mA, 28 V low-dropout voltage regulator, with 5uAA quiescent current
ECAD Model:
In Stock: 2,069
Stock:
2,069 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
24 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Pricing (SGD)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
3.6 V
300 mA
1 Output
Positive
10 uA
2.5 V
28 V
Fixed
- 40 C
+ 125 C
600 mV
ST732
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
ST732 28V Low-Dropout Regulators
STMicroelectronics ST732 28V Low-Dropout (LDO) Regulators feature an ultra-low 5µA quiescent current (IQ), making them ideal for applications permanently connected to a power supply or battery. The low IQ is also useful for electronic modules that remain permanently on. The ST732 features integrated protection functions, including current limit, short-circuit, and thermal shutdown. STMicroelectronics ST732 28V Low-Dropout (LDO) Regulators feature an extended input voltage range, very low drop voltage, and low quiescent current of these devices, making them suitable for low-power after-market automotive and consumer applications.