63MXG12000MEFCSN35X45
Rubycon
232-12000MEFCSN35X45
63MXG12000MEFCSN35X45
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In GENERAL PURPOSE ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
In Stock: 64
Stock:
64 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
12000 uF
63 VDC
35 mm (1.378 in)
45 mm (1.772 in)
10 mm (0.394 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
3000 Hour
20 %
4.75 A
- 40 C
+ 105 C
2 Pin
MXG
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.3
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz