100ZLH47MEFC8X16
Rubycon
232-100ZLH47MEFC8X16
100ZLH47MEFC8X16
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded LOW IMPEDANCE ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
In Stock: 389
Stock:
389 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
RoHS:
47 uF
100 VDC
8 mm
16 mm
3.5 mm
General Purpose Electrolytic Capacitors
8000 Hour
20 %
585 mA
- 40 C
+ 105 C
Cut
Radial
ZLH
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: ID
Dissipation Factor DF: 0.08
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ZLH Radial Lead Aluminum Electrolytic Capacitors
Rubycon ZLH Radial Lead Aluminum Electrolytic Capacitors feature a 6.3VDC to 100VDC voltage range, ±20% capacitance tolerance, and RoHS compliance. The ZLH series offers a 6000 to 10,000 load life and a 173 to 3670mA rated ripple current. Rubycon ZLH Radial Lead Aluminum Electrolytic Capacitors have a 5mm x 11mm to 18mm x 40mm dimensions range.