UWT0J331MCL1GS
Nichicon
647-UWT0J331MCL1S
UWT0J331MCL1GS
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD 6.3volts 330uF AEC-Q200
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
1,800
Expected 1/6/2026
Expected 9/7/2026
Factory Lead Time:
26
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 900)
Pricing (SGD)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nichicon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD
RoHS:
330 uF
6.3 VDC
6.3 mm (0.248 in)
7.7 mm (0.303 in)
1000 Hour
Aluminum Electrolytic Capacitors
20 %
105 mA
- 55 C
+ 105 C
6.6 mm