ALF20G331ED450
80-ALF20G331ED450
ALF20G331ED450
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In PressFit 450V 330uF 18K Hrs Life 5pin
Lifecycle:
Factory Special Order:
Obtain a quote to verify the current price, lead-time and ordering requirements of the manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Not Available
Pricing (SGD)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
330 uF
450 VDC
40 mm (1.575 in)
40 mm (1.575 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
18000 Hour
20 %
2.47 A
348 mOhms
- 40 C
+ 85 C
5 Pin
ALF20
Bulk
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PT
Leakage Current: 891 uA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 72
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Press Fit
Test Frequency: 100 Hz
Type: Press-Fit Aluminum Electrolytic Capacitor
Part # Aliases: A533HF331M450G
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
No hardware is included with our screw terminals. It must be purchased separately
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further information.
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Press-Fit Aluminum Electrolytic Capacitors
Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
KEMET Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors are available with a wide variety of life and performance options, including long life and high ripple current for demanding alternative energy and industrial applications. These snap-in capacitors feature rated voltages up to 600VDC and temperatures up to +125°C. KEMET optimizes the capacitor construction to offer an application-specific balance between required life, temperature, ripple current, physical size, and cost.