DF11-28DP-2DSA(24)
Hirose Connector
798-DF11-28DP-2DSA24
DF11-28DP-2DSA(24)
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings 28P STRT HEADER BD MNT,THRU HL SN
ECAD Model:
In Stock: 432
Stock:
432 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Bulk
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Hirose Electric
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Shrouded
28 Position
2 mm (0.079 in)
2 Row
Through Hole
Solder Pin
Straight
Pin (Male)
Gold
DF11
- 30 C
+ 85 C
Tube
Brand: Hirose Connector
Contact Material: Brass
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Product Type: Headers & Wire Housings
Factory Pack Quantity: 16
Subcategory: Headers & Wire Housings
Part # Aliases: 543-0529-4-24
Unit Weight: 770 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
SignalBee Connectors
Factory Automation Connector Solutions
DF11 SignalBee™ 2mm Double-Row Connectors
Hirose Electric DF11 SignalBee™ 2mm Double-Row Connectors come with double rows of 2mm pitch contacts that have been condensed to fit within a width of 5mm. This allows multiple signals to be secured in the same space as the conventional 2mm single-row contact. The DF11 connectors feature broad variations such as board to cable, in-line, and board to board, and incorporate gold or tin plating. These connectors employ the applicable wire that can cover a wide range from AWG22 to AWG30. Hirose Electric DF11 SignalBee 2mm Double-Row Connectors typical applications include business equipment such as copy machines and printers.