HCM1104-R90-R
Eaton Electronics
704-HCM1104-R90-R
HCM1104-R90-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 0.90uH 28A SMD HIGH CURRENT
ECAD Model:
In Stock: 1,527
Stock:
1,527 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 850)
Cut Tape / MouseReel™
RoHS:
High Power Choke
Shielded
900 nH
20 %
22 A
2.5 mOhms
28 A
- 55 C
+ 125 C
Standard
11.5 mm
10.3 mm
4 mm
Iron Powder
HCM1104
MouseReel
Application: High Current
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 850
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
HCM1104 High Current Power Inductors
Eaton Electronics  HCM1104 High Current Power Inductors are Halogen-free and RoHS compliant SMD devices with a powder iron core. These power inductors are magnetically shielded with low EMI and offer a high current carrying capacity in an 11.5 x 10.3 x 4.0mm surface-mount package. The HCM1104 inductors feature low core losses, 0.20µH to 0.90µH an inductance range, 22A to 45A current range, and a frequency range up to 5MHz. Typical applications include voltage regulator modules (VRM), multi-phase regulators, point-of-load modules, desktop and server VRMs and EVRDs, base station equipment, notebook regulators, and battery power systems.