SRP1265WA-R68M
Bourns
652-SRP1265WA-R68M
SRP1265WA-R68M
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD Ind,13.6x12.6x6.2mm,0.68uH+/-20%,36.5A,shd AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 2
Stock:
2 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Pricing (SGD)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bourns
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Shielded
680 nH
20 %
36 A
1.62 mOhms
36.5 A
- 55 C
+ 165 C
20
48 MHz
Standard
12.6 mm
12.6 mm
6.2 mm
Metal Alloy Powder
AEC-Q200
SRP1265WA
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Bourns
Core Type: Molded
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Unit Weight: 5.500 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
SRP High Current Power Inductors
Bourns SRP High Current Power Inductors feature an expansive range of products with heights ranging from 1mm to 7mm. The entire SRP product line is RoHS compliant. Bourns SRP High Current Power Inductors are ideal for the input/output of DC/DC converters. Other applications include power supplies for portable communications equipment, camcorders, HDTVs, LCD TVs, car audio systems, and video game consoles.