AISC-0603-R11J-T
ABRACON
815-AISC-0603-R11-J
AISC-0603-R11J-T
Mfr.:
Description:
RF Inductors - SMD IND 0.11 uH 0.250 A 730.00 mOhm
ECAD Model:
In Stock: 2,574
Stock:
2,574 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ABRACON
Product Category: RF Inductors - SMD
RoHS:
Wirewound
0603 (1812 metric)
Unshielded
110 nH
5 %
250 mA
730 mOhms
- 40 C
+ 125 C
32
1.7 GHz
Standard
1.8 mm
1.12 mm
1.02 mm
Ceramic
AISC-0603
Reel
Cut Tape
Brand: ABRACON
Case Code - in: 0603
Case Code - mm: 1812
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: RF Inductors
Product Type: RF Inductors - Leaded
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 150 MHz
Unit Weight: 3.200 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Inductors
RF Inductors
AISC SMD Ceramic Wire-Wound Chip Inductors
Abracon AISC SMD Ceramic Wire-Wound Chip Inductors are sized at 1.19mm x 0.51mm x 0.66mm with ceramic construction to assure the utmost thermal stability and high SRF. With exceptionally high Q compared to non-wirewound inductors (especially at high frequencies) and an operating temperature of -25°C to 85°C, the Abracon AISC SMD Ceramic Wire-Wound Chip Inductors offer inductance options from 1.0nH to 150nH. The AISC inductors are widely applied in VCO, SAW circuit for GSM, and CDMA communications and in hard disk, notebook computers, and other electronic equipment. The AISC series is available in case sizes 0402, 0603, 0805, 1008, 1206, 1210, 1210H, and 1812H.